OGRÓD-OGRÓDEK – INNOWACJA

OGRÓD – OGRÓDEK – OGRÓDECZEK

Pomysł na wdrożenie działań innowacyjnych „Ogród – ogródek – ogródeczek” zrodził się z potrzeby poszerzenia przyprzedszkolnego ogródka. Informacja o wsparciu i otrzymanie dofinansowania na zakup nasion, krzewów i sadzonek zmobilizowała społeczność przedszkola do wzięcia udziału w projekcie „Resiliency Gardens”.

Resiliency Gardens to konsorcjum międzynarodowych organizacji charytatywnych  i wolontariuszy z różnych narodowości i środowisk, pomagające polskim i ukraińskim szkołom, organizacjom pozarządowym i innym oddolnym organizacjom zwiększyć podaż lokalnie uprawianej żywności.

Głównym założeniem działań innowacyjnych wprowadzonych do zajęć przedszkola jest kształtowanie u dzieci postaw prospołecznych wobec otaczającej przyrody, złagodzenie problemów związanych z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego oraz niedożywieniem, ukazanie dzieciom, rodzicom dobra natury.  Wprowadzony program będzie miał wpływ na dziecko zarówno w sferze poznawczej jak i emocjonalno- społecznej. Program ma nie tylko na celu poszerzanie wiedzy dzieci na temat jak dbać o przyrodę, uwrażliwiać dzieci na świat przyrody, ale głównie ma wpływać na postawy przedszkolaków względem natury, takie jak: cierpliwość i pokorę wobec praw przyrody, szacunek do zieleni, troska i dbałość o wspólne dobro. Edukacja przyrodnicza powinna być ważną częścią wychowania dzieci. Przyroda zaspokaja psychiczne potrzeby dzieci, odgrywa również ważną rolę w kształtowaniu postaw ekologicznych, wychowuje aktywnego, wrażliwego na piękno i dobro przyrody odbiorcę.

Działania innowacyjne będą prowadzone przy współudziale Fundacji Naturalnego Rozwoju, która przeprowadzi dla dzieci cykl warsztatów ogrodniczych.

Ogród – Ogródek – Ogródeczek – szczegółowy program i harmonogram działań innowacyjnych na lata 2023/2024, 2024/2025 

PIERWSZE ZAKUPY, PIERWSZE NASADZENIA
20.02.2024, 27.02.2024

OGŁOSZENIE DLA RODZICÓW “WYHODUJ ROŚLINKĘ”

08.03.2024

WARSZTATY “PODSTAWY ZAKŁADANIA OGRÓDKA” – FUNDACJA NATURALNEGO ROZWOJU

13.03.2024

Tego dnia pani Martyna i pani Dorota pokazały nam jak założyć przedszkolny ogród, jakie rośliny mogą się w nim znaleźć i jak je sadzić aby pięknie rosły. Dowiedzieliśmy się wszystkiego o cebuli. Zasadziliśmy swoje cebulki, którymi będziemy się opiekować.

Tydzień później ……     20.03.2024 r.

OBSERWUJEMY JAK ROSNĄ NASZE CEBULKI.

Dnia 16 marca 2024 r. zakupiliśmy 1360 litrów ziemi oraz 20 worków ozdobnego kamienia “grys szary”. Grządki są w trakcie budowy przez stolarza. Już niedługo będziemy tworzyć nasz nowy zakątek warzywno – ziołowy.

Wiosną w naszym ogrodzie zakwitły tulipany – wiosenny kącik kwiatowy.

8 kwietnia 2024 r. stolarz przywiózł nowe grządki podwyższane zakupione z funduszy programu Seed Programs International. Tego dnia dzieci przyniosły wyhodowane w domu roślinki. Są to: fasolka, groszek, papryka, pomidor, pietruszka, szczypiorek, cebulka, sałata, szpinak, poziomki oraz  kwiaty takie jak: aksamitka, nagietki, słonecznik. Te rośliny będą posadzone w nowych donicach. Będziemy je pielęgnować i obserwować ich wzrost. Dzieci za tę aktywność otrzymały dyplom “Najlepszego opiekuna przyrody” oraz upominki.

11.04.2024 – obserwujemy wzrost porzeczki, którą zasadziliśmy w lutym

WARSZTATY “UPRAWA RESZTEK/ KIEŁEK” – FUNDACJA NATURALNEGO ROZWOJU

Dnia 17 kwietnia 2024 r. odbyły się drugie warsztaty przeprowadzone przez p. Dorotę i p. Martynę. Uczestniczyły w nich dzieci z grupy “Sówki”. Ich zadaniem jest wyhodować kiełki, które są bardzo zdrowe. Na zajęciach dzieci dowiedziały się jak uprawiać resztki kuchenne takie jak, cebula, marchewka, pietruszka. Poznały sposoby rozmnażania roślin i ziół, dowiedziały się co to są kiełki i dlaczego warto je spożywać przez cały rok. Ponadto założyły swój własny słój, w którym będą uprawiać kiełki w domu.

Tego dnia zostały również zakupione kolejne rośliny do naszego przedszkolnego ogródka: rozmaryn, lawenda, truskawka, poziomka, maliny.

Skip to content