Dla rodziców

INFORMACJA!

 OPŁATY ZA POBYT  I WYŻYWIENIE W PRZEDSZKOLU PROSIMY WPŁACAĆ NA NR KONTA BANKOWEGO:

47 1020 2401 0000 0102 0570 8310

W tytule przelewu należy podać: Imię i nazwisko dziecka, grupę (do której dziecko uczęszcza), miesiąc, za który wnoszona jest wpłata.

Zarządzenie nr 17/ 2023, posiłki o organizacja przedszkola od stycznia 2024 r.

Uchwała Pobyt:  Uchwała Rady Miasta obowiązująca od 01.09.2023

Informacja o zamknięciu Przedszkola w okresie letnim 2024 r.

Wzorem lat ubiegłych za zgodą Organu Prowadzącego nasze Przedszkole będzie nieczynne przez dwa tygodnie, kiedy musicie Państwo zapewnić opiekę swoim dzieciom. Termin zamknięcia to 29 lipca 2024 do 11 sierpnia 2024 r. 

STATUT, REGULAMINY, ZARZĄDZENIA

 

PEDAGOGIZACJA – artykuły dla rodziców

 

WSZAWICA

Leczenie i zapobieganie

Mity i fakty o wszawicy

Mity Fakty
Wszawica wynika z brudu i braku higieny. Dbałość o higienę osobistą i status społeczny nie mają wpływu na częstość występowania wszawicy. Może się nią zarazić każda osoba przez kontakt z chorym lub jego rzeczami osobistymi.
Wszy potrafią skakać i pływać. Pasożyty te poruszają się wyłącznie poprzez pełzanie. Zarażenie następuje w wyniku bliskiego  kontaktu z chorym lub jego rzeczami osobistymi.
Osobie dotkniętej wszawicą należy ogolić głowę. Nie należy golić głowy chorego. Powstające przy okazji golenia mikro uszkodzenia skóry głowy mogą stanowić wrota zakażeń bakteryjnych i/lub grzybiczych i przedłużenie procesu leczenia.Wystarczy zastosować dostępne preparaty zwalczające pasożyty.
Wszawica jest wyłącznie problemem estetycznym. Wszawica jest także problemem zdrowotnym. Powoduje wystąpienie swędzących grudek zapalnych, które po zdrapaniu mogą ulec wtórnym zakażeniom bakteryjnym.
Zwierzęta domowe mogą być źródłem. Wesz ludzka nie bytuje na zwierzętach, dlatego nie jest konieczne przeglądanie sierści zwierząt w obawie, że mogą być przyczyną zakażenia.
Dokładne umycie głowy szamponem pozwoli pozbyć się wszy. Wszy dzięki specjalnym odnóżom i pazurkom czepnym silnie przytwierdzają się do włosów. Gnidy są przyczepiane do włosów specjalną wydzieliną, która nie rozpuszcza się w wodzie i jest trud na do usunięcia.
Wszy mają tylko dzieci. Zarażeniu się wszawicą sprzyjają duże skupiska ludzi. Dlatego choroba ta jest szczególnie popularna wśród dzieci uczęszczających do przedszkoli czy szkół.

Źródło: https://www.gov.pl/web/gis/wszawica–leczenie-i-zapobieganie–fakty-i-mity-o-wszawicy

 

CHOROBA DŁONI, STÓP I UST – BOSTONKA

Jak można zarazić się wirusem?

Wirus rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą oraz jej śliną, wydzielinami z nosa i gardła podczas kaszlu i kichania, oraz płynem z pękających pęcherzyków pojawiających się na skórze. Wirus znajduje się także w stolcu osoby zakażonej. Do zakażenia może dojść również poprzez kontakt z przedmiotami i powierzchniami, które wcześniej uległy skażeniu przez wydzieliny/wydaliny osoby zakażonej/chorej. Źródłem infekcji może być również skażona fekaliami woda bądź pożywienie, w lecie – baseny i kąpieliska. Zaraźliwość jest bardzo duża, szczególnie wysoka wśród dzieci przebywających w zbiorowiskach.

Objawy

Czas trwania objawów wynosi do około 7 dni. Występuje:

  • gorączka,
  • brak apetytu,
  • osłabienie,
  • ból gardła,
  • owrzodzenia na języku,
  • dziąsłach,
  • wewnętrznych powierzchniach policzków,
  • wysypka bądź pęcherzyki na skórze dłoni oraz stóp (czasem również na pośladkach). Pęcherzyki mogą przekształcać się w pęcherze, na błonach śluzowych tworzyć zaś owrzodzenia.

Leczenie

W przypadku zachorowania stosuje się wyłącznie leczenie objawowe.

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zakażeniu jest:

  • przestrzeganie zasad higieny osobistej, szczególnie mycie rąk przed spożywaniem pokarmów, po wyjściu z toalety, po kichaniu, itp.,
  • unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi (np. przytulania, całowania, używania wspólnych naczyń itp.),
  • częste czyszczenie i dezynfekowanie skażonych powierzchni (np. blaty szafek, stolików, poręcze krzeseł itp.).

Źródło: https://www.gov.pl/web/gis/choroba-dloni-stop-i-ust-choroba-bostonska

 

ŚWIERZB

Świerzb jest powszechną chorobą pasożytniczą, występującą niezależnie od warunków higienicznych i socjalno-bytowych. Ma charakter sezonowy, zaś najwięcej zachorowań pojawia się w okresie jesienno-zimowym.

Źródło: https://www.gov.pl/web/wsse-lublin/hdim-swierzb

Rodzicu!

  • nie przyprowadzaj chorego i przeziębionego dziecka do przedszkola,
  • dbaj o higienę i czystość

 

Informujemy również, że rodzicom dziecka dla lat 8 w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola  należy się zasiłek opiekuńczy  (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368).

 

WIRUS GRYPY

W związku z okresem wzrastających zachorowań na grypę Państwowy i Powiatowy Inspektor Sanitarny prosi o zapoznanie się z informacjami na temat wirusa grypy i Wirusowego Zapalenia Wątroby typu A (WZW) aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób i podjąć kroki uniemożliwiające zachorowaniom.

GRYPA – podstawowe informacje

GRYPA – bez antybiotyków

Skip to content